Emeritus prof. dr Kostadin Pušara upoznao studente sa novim paradigmama jugoistočne Evrope

25.04.2017.godine Novosti

U amfiteatru Pravnog fakulteta 24.04.2017. godine, emeritus prof. dr Kostadin Pušara održao je gostujuće predavanje na temu „Nove paradigme jugoistočne Evrope na putu za EU“.

Prof. dr Kostadin Pušara doktorirao je na Pravnom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, a u zvanje redovnog profesora biran je 1999. godine. Titulom Emeritus koju je stekao na Univerzitetu za mir Ujedinjenih nacija upotpunjuje svoju profesorsku karijeru od 2008. godine. Radio je u vladi Republike Srbije kao stručni saradnik za spoljnotrgovinske bilanse, na Fakultetu Tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu u svojstvu redovnog profesora a između ostalog i kao generalani sekretar Saveznog ministarstva za finansije SRJ. Prof. dr Kostadin Pušara je gostujući profesor na nkeoliko međunarodnih univerziteta i predsednik je Društva lobista Crne Gore i član Borda evropskih lobista u Briselu.
Prof. dr Kostadin Pušara, studentima koji su prisustvovali tribi govorio je o potpuno novom konceptu koji se primenjuje u svetu ekonomske i pravne doktrine, zatim o dva goruća problema koja su između ostalog obeležila 21. vek, a to su problem hrane i vode. Izneo je zanimljiv podatak o sprovedenoj anketi u Kembridžu gde je postavljeno pitanje o izjašnjavanju mišljenja na temu nestašice hrane i vode u ostalim delovima sveta. Odgovor je ležao u Africi, gde u pojedinim delovima ovog kontinenta ljudi ne znaju šta znači konstantna dostupnost sveže vode i hrane. Kada se anketa sprovodila u Istočnoj Evropi, dobijen je zaključak da ispitanici nisu imali vlastito mišljenje na ovu temu. Rezultat ankete i pokretanje ove teme je kako prof. dr Pušara navodi, katastrofalan jer ljudi iz razvijenih delova sveta nemaju svest o pokretanju rešavanja ovog problema.
Ono što je posebno zanimalo studente Pravnog fakulteta, bila je tema Bolonjske deklaracije o kojoj je govorio profesor Pušara, kada je istakao da nije pobornik ovog kako ističe, nametnutog sistema u obrazovanju, jer po njegovom zapažanju pruža nepotpuno znanje nakon završetka fakultetskog obrazovanja. Takođe, bilo je reči i o globalizaciji, suverenitetu Republike Srbije i da li ga ona ima, kao i postavljanju paralele na tu temi između Bosne i Hercegovine i Ukrajine. Navodi da je zemlja u kojoj živimo u velikoj meri zanimljiva globalnom svetu kao takvom, zbog raspoloživih resursa koji nisu iskorišćeni, gde navodi kao primer Hidroelektranu Đerdap i izvor električne energije.
Na kraju predavanja prof. dr Kostadin Pušara uputio je preporuku studentima Pravnog fakulteta da odvoje malo vremena i pročitaju sjajno delo autorke Noreena Hertz ,,Tiha Revolucija'' i delo ,,Kapital u 21. Veku'', autora Thomas Piketty.